Geltonoji arbata savo sveikatingumo savybėmis artima žaliosioms. Ji simbolizuoja senovės kinų kultūros gylį. O ši daug kam asocijuojasi su pigiausiomis prekybos centrų prekėmis, nukonkuravusiomis europietiškas ir kokybiškesnes, bet brangesnes Kinijos prekes.Ką gi, geltonoji arbata toli gražu nepriskiriama prie pigių prekių, tad jos nusipirkti įprastoje parduotuvėje jums niekas tikrai nepasiūlys
Geltonoji arbata – viena rečiausių arbatos rūšių, kurios tėvynė – Junanas (Kinija). Šios arbatos gamyba ilgai buvo slepiama po paslapties skraiste. Nuo senovės tai buvo tik didikų ir imperatorių gėrimas, o arbatžoles parduoti užsieniečiams buvo griežtai draudžiamas. Nusižengus tokiam įsakui buvo baudžiama mirties bausme. Tik 19a. pradžioje į Europą per Rusiją atkeliavo ši arbatos rūšis. Tuomet Kinijos imperatorius jau leido geltonąją arbatą mainyti į sabalų kailius.
Arbatos gamyba: ši arbata gaminama iš vos prasiskleidusių arbatmedžio lapelių, todėl ji visuomet yra tik pačios aukščiausios rūšies. Apdorojama ne ypač karštoje saulėje, o fermentacijos procesą praeina tik tiek kiek spėja kočiojimo metu, todėl arbatžolės būna tik šiek tiek parudavę.
Savybės ir poveikis: nors arbatlapiai nėra išvaizdūs, o pati arbata pakankamai stipri, jos skonis yra nepaprastai švelnus ir malonus, tačiau sunkiai apibūdinamas ir neapibrėžiamas.
Geltonosios arbatos paruošimas: šios arbatos puodeliui paruošti reikia maždaug 2 šaukštelių arbatžolių. Užplikyti 70-80° temperatūros vandeniu, palikti pritraukti 3-5 minutėms.
informacijos šaltinis: https://lt.wikipedia.org/wiki/Arbata#Geltonoji_arbata_.28.E9.BB.83.E8.8C.B6.29
Follow us