Mažai kas žino apie juodųjų kiniškų arbatų egzistavimą. Vis dėlto, jos egzistuoja ir netgi sudaro visą skonių ir aromatų skyrių. Baišasi gamykloje gaminama juodoji presuota arbata - tai juodųjų arbatų pripažintas etalonas. Ji yra pati vertingiausia, pati kokybiškiausia ir pati aromatingiausia juodoji arbata. Kodėl aš tai sakau su tokiu įsitikinimu? Todėl, kad prieš pridedant šią arbatą į katalogą , aš ilgai ir dėmesingai degustavau dešimtis įvairiausių juodųjų arbatų iš Hunano provincijos. Skirtumai akivaizdūs.
Kinijos gilumoje, Hunano provincijoje, yra juodosios arbatos gamykla. Ji vadinasi Baišasi. Tai pati žinomiausia ir turinti didžiausią autoritetą gamykla visoje provincijoje. Šiltuose ir neįtikėtinai aromatinguose šios gamyklos cechuose arbata gaminama jau 74 metus. Per šiuos metus gamykla atlaikė visas negandas ir politinius nokautus, pergyveno kelis savininkus ir, kaip ir prieš dešimtmečius, tęsia pirmarūšės produkcijos gamybą.
Kinijoje juodoji arbata labai lokalizuota. Ji paplitusi tik Hunano provincijoje. Kitose šalies , šiaurės ir pietų , provincijose apie ją praktiškai nieko nežino. Bet Baišasi gamyklos rinkodaros komanda dirba su azartu. Per paskutiniuosius metus juodoji arbata tampa vis labiau ir labiau populiari. Netgi daugiau - daugeliui kinų juodoji arbata asocijuojasi būtent su Baišasi. Dabar, daugeliu atvejų, tai tapo bendriniu tokios arbatos rūšies pavadinimu.
Pati arbatą yra supresuota į patogius briketus ir stilingai įpakuota. Vieno briketo Jums pakaks dešimčiai užplikinimų. Norint, briketą galima sulaužyti ir rankomis, bet patogiau būtų pasinaudoti peiliu ar yla , skirtais Puero arbatai.
Sausa arbata - tamsios spalvos. Tokią spalvą ji įgauna dėka "šilto" fermentavimo proceso ir vėlesnio ilgo apdirbimo ant medžio anglių.
Sausos juodosios arbatos aromatas nepanašus nė į vieną man žinomą kiniškos arbatos aromatą. Čia jaučiamas pipiras, cinamonas ir labai daug dūmo. Po arbatos užplikymo verdančiu vandeniu, prie šių kvapų prisideda dar ir rudeninio , drėgno miško aromatas.
Nustebsite, tačiau, nepaisant pavadinimo, užplikinta juodoji arbata yra šviesiai geltonos spalvos. Plikyti ją reikia lygiai taip pat, kaip ir visas likusias kiniškas arbatas – greitais prapylimais po 5 - 15 sekundžių, ir kiekvieną kartą iš arbatinuko išpilti viską iki paskutinio lašo.
Juodosios arbatos plikymui geriausiai tinka kolba arba molinis Isingo arbatinukas. Aš nerekomenduoju juodasias arbatas plikyti gaivanyje, todėl, kad juodoji arbata yra gana smulkios frakcijos ir jūs tiesiog pavargsite nuo įkyrių smulkiųjų arbatos dalelių.
Kiniškos juodosios arbatos skonis yra neįprastas ir ekstravagantiškas. Jis tuo pat metu ir švelnus, ir aštrus, ir juodas, ir baltas. Jos skonyje Jūs be vargo atpažinsite tik juodosioms arbatoms būdingą rūgštelę, padaugintą iš tokio pačio kiekio kartumo. Šio skonio nėra daug ir jis nera dominuojantis , bet jis čia yra pastovus.
Ši arbata geriasi lengvai ir švelniai, palieka malonų aštrų poskonį - bet tik tuo atveju, jei arbatos neperlaikysite. Jei užpilą perlaikysite truputį per ilgai, gausite badantį ir piktą gėrimą. Būkite su ja atsargūs.
Juodoji Baišasi arbata - tai vyriška arbata. Suaugusiems, tvirtiems vyrams su stipriu rankos paspaudimu. Kodėl taip sakau? Todėl, kad dauguma merginų, kurioms aš ruošiau šią arbatą, sakė, jog Tie Guan yin arbata yra įdomesnė. Tuo tarpu absoliuti dauguma vaikinų manęs prašė užplikyti dar vieną juodosios Baišasi arbatos arbatinuką.
Follow us