Citrinvytis arba kininė šizandra tai daugiametis 8-15 m ilgio vijoklinis augalas. Šakniastiebiai išsišakoję. Stiebas sumedėjęs, elastingas, 1-1,5 cm skersmens, vyniojasi apie kitus augalus. Senų stiebų žievė tamsiai ruda, jaunų – lygi, blizganti, gelsva. Lapai pražanginiai, kotuoti, smailūs, ryškiai žali, 5-10 cm ilgio ir 3-5 cm pločio. Gyslos apatinėje lapo pusėje iškilusios, koteliai rausvi arba raudoni. Žiedai vienalyčiai dvinamiai, apie 1 cm skersmens, po 2-4 susitelkę trumpų ūglių pažastyse, kvapūs, balti, į žydėjimo pabaigą kartais parausta. Vyriškų žiedų kuokeliai balti, moteriškų piestelės žalios. Vyriški žiedai pražysta 2-3 dienomis anksčiau už moteriškus ir peržydėję nenumeta vainiklapių. Žydi gegužės – birželio mėnesiais. Vaisiai prinoksta rugsėjo – spalio mėnesiais. Vaisiai- sukrautos į kekę iki 8 cm ilgio sultingos, rūgštoko citrinos prieskonio raudonos uogos. Visos augalo dalys kvepia citrina.
Vaisiuose yra 10-20% organinių rūgščių (citrinų, obuolių, gintaro, oksalo), pektinų, sacharidų (iki 8-13%), raugų iki 0,5%), vitaminų- C (iki 60mg%), E, P, riebalų ir eterinio aliejaus (daugiausia jo sėklose – iki 1-2%). Citrinvytyje susikaupia daug mikroelementų ir makroelementų – cinko, vario, mangano, titano, molibdeno, nikelio, kalio, natrio, geležies, sieros.
Citrinvytis dauginamas sėklomis, šakniastiebių atžalomis, žaliais auginiais. Kad citrinvyčiai vestų vaisius, reikia pasodinti vyriškųjų ir moteriškųjų individų. Augalo šaknys paviršinės, todėl reikalinga puri, kompostu, bet ne šviežiu mėšlu patręšta, humusinga, pakankamai drėgna dirva atviroje ar pusiau užpavėsintoje vietoje. Citrinvyčio šaknys nemėgsta tiesioginių saulės spindulių. Sėklos sėjamos rudenį (spalio-lapkričio mėnesiais). Sudygsta gegužės pabaigoje. Pirmaisiais metais augaliukai auga lėtai, jie turi būti laistomi. Antraisiais jau atsiranda šoniniai ūgliai. Antraisiais arba trečiaisiais metais galima sodinti į nuolatinę augimo vietą ir iš karto pastatyti augalams atramas. Kol augalai prigyja, juos reikia laistyti. O purenant tarpueilius nejudinti žemės arti sodinukų (per 10 cm), kad nepažeistumėte šaknų. Augalai pradeda derėti 3-4 metais ir dažnai pramečiuoja. Dauginant atlankomis, šaknų atžalomis, augalai pradeda derėti 4-6 metais. Pervežant sodinamąją medžiagą šaknis būtina apvynioti drėgnu audiniu arba plastiku. Augalai persodinami prieš prasiskleidžiant pumpurams. Kenkėjai retai pažeidžia citrinvyčio augalus. Iš vieno krūmokšnio gaunama apie 2 kg uogų.
Informacija iš : www.lt.wikipedia.org/wiki/Kininis_citrinvytis
Citrinvyčio naudingosios savybės čia ir čia.
Follow us